Jak przygotować plik do druku?

To od technicznych właściwości projektu zależy czy wydruk będzie satysfakcjonujący. Dlatego przygotowaliśmy 6 podpowiedzi, które ułatwią Ci wydruk plakatu zgodny z oczekiwaniami. Nie wnikamy natomiast w zagadnienia artystyczne projektu. Oprócz zadowalającego wydruku, dobrze opracowany projekt ułatwi również szybką realizację zlecenia. Dzięki temu oszczędzimy zarówno nasz cenny czas, jak czas klienta.


1. CMYK - co to jest ???

Rozpocznijmy od kolorystyki. Truizmem jest, być może nie dla laików, że plakat powinien być przygotowany do druku w CMYK. W każdym programie do projektowania graficznego np. CorelDRAW, Illustrator czy GIMP istnieją funkcje, w których możliwa jest konwersja koloru do palety CMYK. Natomiast, jeśli wydrukujemy plik w barwach RGB to będzie on po wydruku wyglądał inaczej niż widzimy to na monitorze.

 

2. 300 dpi / Rozdzielczość.

Wartość 300 dpi zapewnia nam dobrą jakość wydruku przy druku offsetowym oraz cyfrowym. Jeśli zapiszemy nasz projekt w niższych wartościach wydrukowany obraz może być nieostry, jeśli nasz projekt będziemy drukować na dużych formatach. Nie ma potrzeby też przekraczania tej wartości, ponieważ będzie obciążała niepotrzebnie wagę pliku. Zalecana minimalna rozdzielczość pliku do druku to 2500x3000 pikseli.

3. Spady

Jest to taka część projektu, dla której należy zaplanować zadruk, ale która zostanie obcięta w celu uzyskania właściwego formatu arkusza. Najczęściej trzeba zaplanować 3-4 mm, aczkolwiek należy zapoznać się z wymaganiami. Wszystkie najważniejsze informacje czy elementy graficzne, logo itp. należy umieścić wewnątrz tego obszaru. Dzięki temu nie zostaną one obcięte. Punktem wyjścia w projektowaniu jest oczywiście zaplanowanie prawidłowego rozmiaru naszej publikacji, więc musimy mieć pewność co do prawidłowości formatów i rozmiarów papieru.

 

4. Barwa czarna 

Jeśli zależy nam na uzyskaniu tła w barwie czerni mocno nasyconej, kolory powinny mieć zakres nie większy niż C-30, M-30, Y-30, K-100.

 

5. Teksty

Jeśli projekt tworzymy w CorelDRAW, wszystkie czcionki powinny być przekształcone na krzywe. Jeśli projektujemy w Adobe Photoshop – spłaszczamy warstwy w końcowym projekcie.

 

6. Format pliku

Większość drukarni akceptuje formaty PDF w jakości drukarskiej, które są generowane w profesjonalnych programach graficznych do projektowania czy do składu. Oprócz tego sporo drukarni obsługuje również inne formaty, takie jak: JPG, TIFF, CDR czy PSD.